Soutěž OSKar

Každoroční soutěž pro členy spisovatelské skupiny Odstartujte svoji knihu na Facebooku. Od ročníku 2022 i pro členy skupiny Ilustrace pro začátečníky a Skupina nakladatelství Canc.

Soutěžit se bude s povídkami a ilustracemi, účastnit se mohou členové výše zmíněných skupin a hodnotiteli budou taktéž členové těchto skupin.

Co tu:

OSKar 2022

Výsledky ročníku 2022

Povídky
Ilustrace

Hlasování

Hlasováním v soutěži získáte
 • skvělý pocit, že pomáháte autorům,
 • počtení soutěžních příspěvků a možnost prohlédnout si skvělé obrázky,
 • 10 % sleva na nákup z e-krámu Canc.cz.

Co musí porotce splňovat
 • být členem aspoň jedné z výše zmíněných skupin,
 • poctivě a pečlivě přečíst (ideálně všechny) soutěžní povídky/ prohlédnout si všechny obrázky,
 • hlasovat do uzávěrky hlasování,
 • porotcem může být i účastník soutěže.

Pořadatelé si vyhraňují právo hlasujícího a jeho sadu hlasů nezapočítat, pokud bude jeho hlasování podezřelé, případně se hlasujícího na jeho rozhodnutí doptat při podezření na nějakou chybu (např. v hodnotitelském listu bude mít u povídky č. 10 poznámku, že je nejlepší, avšak dá hlas povídce č. 11).

Hlasování není anonymní, avšak jména hlasujících budou znát pouze pořadatelé.

Je možné (ale není povinné) odeslat vyplněný hodnotitelský list s poznámkami, které budou autorům předány jako zpětná vazba.

Téma a pravidla

Téma ročníku 2022

Růžová apokalypsa.

Uzávěrka

30. 6. 2022 v 23:59 hodin.

Mail: soutez.oskar@gmail.com

Hlasování

Od 1. 7. 2022 00:10 hodin do 31. 7. 2022 23:59 hodin.

Účastí v soutěži získáte
 • skvělý pocit z toho, že někdo četl/ prohlížel si vaše dílo,
 • v případě úspěchu zařazení do sborníku
  OSKar 2022, který by měl vyjít ještě v roce 2022, plus jeden výtisk
  tohoto sborníku zdarma,
 • zpětnou vazbu od hodnotitelů (a že bude výživná),
 • 20 % slevu na nákup z e-krámu Canc.cz bez ohledu na umístění v soutěži,
 • 1. – 3. místo v obou kategoriích: Kniha Smrdutý kojot + sborník OSKar 2022 + další knižní ceny + dalších 20 % slevu na nákup v e-krámu,
 • 4 – 10. místo v obou kategoriích: dalších 10 % slevu na nákup v e-krámu,
 • Z vítězné ilustrace bude obálka sborníku OSKar 2022.
Podmínky pro účast s povídkou
 • být členem aspoň jedné z výše zmíněných skupin,
 • napsat povídku o rozsahu max. 15 normostran (27 000 znaků včetně mezer) na dané téma,
 • odeslat povídku do 30. 6. 2022 23:59 hod. na e-mail soutez.oskar@gmail.com,
 • jeden autor může poslat jen jednu povídku,
 • až do vyhlášení výsledků hlasování nikomu nesdělovat, která povídka je vaše.

Povídky zasílejte ve formátu doc, docx
nebo jiném textovém formátu (ne pdf ani jako obrázek). Do předmětu
e-mailu uveďte své jméno (nebo pseudonym) a název povídky. Do e-mailu
napište krátkou anotaci (stačí jedna věta).

Vaše jméno nebo nápověda, kdo je autorem, by nemělo figurovat ani v textu.

Podmínky účasti s ilustrací
 • být členem aspoň jedné z výše zmíněných skupin,
 • vytvořit ilustraci na dané téma o libovolné velikosti, avšak pouze v odstínech šedi (barevné obrázky budou k zařazení do soutěže upraveny do odstínů šedi bez vyžádání souhlasu autora),
 • odeslat obrázky do 30. 6. 2022 23:59 hod. na e-mail soutez.oskar@gmail.com,
 • jeden autor může poslat tři obrázky,
 • až do vyhlášení výsledků hlasování nikomu nesdělovat, které obrázky jsou vaše.

Obrázky zasílejte ve formátu png, jpg, tiff v rozlišení 300 dpi a velikosti minimálně 108 mm na šířku. Do předmětu e-mailu uveďte své jméno (nebo pseudonym) a název ilustrace.

Vaše jméno, autogram nebo nápověda, kdo je autorem ilustrace, by nemělo figurovat ani v samotném obrázku.

 

Další informace

Soutěž je anonymní, proto až do vyhlášení výsledků nesdělujte veřejně, která povídka/ ilustrace je vaše. Betování a pomoc mezi členy skupin je dovolena, ale opět v přiměřené míře (ne, že vám bude pomáhat 100 lidí, a tak se dozví všichni, které dílo je vaše).

Pro přehlednost doporučujeme nepojmenovávat příspěvky názvem tématu (např. téma bude Pes v parku a sejde se nám 6 povídek s názvem Pes v parku a 12 ilustrací s názvem Pes v parku, pak to bude docela guláš…).

Odesláním soutěžního příspěvku souhlasíte s uveřejněním v dokumentu pro hodnotitele, jehož součástí bude vaše povídka/ ilustrace, a souhlasíte se zmiňováním příspěvku v diskusích daných skupin. Zpětvzetí soutěžního příspěvku je možné až do spuštění hlasování, poté již možné není. Při odeslání více verzí vaší povídky/ ilustrace zařadíme do soutěže tu nejnovější. (Takže jestli najdete chybu, prostě to pošlete ještě jednou.)

Autora soutěžního příspěvku organizátoři sdělí jen pokud vyjádříte souhlas. Sami po vyhlášení výsledků můžete své autorství vykřičet do světa dle libosti a nadále s dílem disponovat dle vlastního uvážení bez ohledu na jeho případné zařazení do sborníku (třeba povídku uveřejnit na vlastních stránkách, ilustrací potisknout tisíc hrnečků, …).

Porotci budou členové výše zmíněných skupin s omezeným počtem bodů. Vítězné příspěvky budou zařazeny do sborníku OSKar 2022. Předpokládá se, že s umístěním svého soutěžního příspěvku do sborníku souhlasíte, tento souhlas lze odvolat až do chvíle podepsání/ odmítnutí licenční smlouvy.

Organizátoři soutěže si vyhraňují právo měnit podmínky s náležitým opodstatněním, diskvalifikovat nevhodná díla (např. když autor pošle dvě povídky, není členem žádné ze skupiny atp.), měnit výhry v soutěži.

Slevy se sčítají, takže ten, kdo pošle povídku, dostane 20 % slevu, pak vyhraje 2. místo a má dalších 20 %, nakonec bude hodnotit a dostane 10 % slevu, takže má všechno s 50% slevou a já zkrachuju.

Další knižní ceny

O dracích a sedmi

Žánr: fantasy, cyberpunk, scifi

Trápí vás kašel, rýma nebo bolest hlavy? Žaludeční vředy, slabé srdce či diabetes? Bojíte se rakoviny? Každé známe nemoci vás zbaví RUDÝ ZÁZRAK™.* Schizofrenie je minulostí. Únava nepřijde ani po dvou dnech bez spánku. Alergie vám budou cizí. Stačí tři tabletky denně. RUDÝ ZÁZRAK™ porazí každý neduh. A nejlepší na něm je, že nemůže nikdy dojít. * Možnými vedlejšími účinky jsou ztráta hmotnosti, chuti a přirozené imunity.

Příběh slunečnice

Někdo musí lásku prožít, aby o ní jiní mohli vyprávět Natálie i Eva touží po lásce. Obě mají podobné sny, ale každá z nich žije v jiném období a má jiné starosti. Zatímco Natálie se v nemocnici zotavuje ze zranění, která utrpěla při dopravní nehodě, v podání upovídané stařenky Hedviky, která s ní sdílí pokoj, ožívá příběh Evy. Její sestra sloužila za protektorátu v opatrovně ukrývající přísně střežené tajemství. Nikdy by ji nenapadlo, že se na tomto místě může zamilovat a její život nabere nečekaný směr. Doba tehdy lásce příliš nepřála a Eva se musela neustále rozhodovat mezi srdcem a rozumem. V porovnání s jejím milostným dramatem je život stejně staré Natálie celkem poklidný. Trápí ji sebestředný partner, s nímž nejspíš životní štěstí nenajde. Ale kdo je ten pravý? Dokáže Natálie prožít stejně intenzivní emoce jako Eva v období, kdy si musela lásku vybojovat navzdory nepříznivému osudu? Jsou věci, které se v průběhu dějin nemění.

Jedna z pěti

Může být něco horšího než se na oslavě svých čtyřicátin dozvědět, že váš manžel má milenku? Může. Edita se o tom přesvědčí, když zjistí, že dotyčnou musí být jedna z jejích nejlepších kamarádek. Podvádí ji tedy hned dva blízcí lidé a jí nezbývá než vypátrat, komu může věřit a před kým by se měla mít na pozoru. Jednu po druhé poznává své přítelkyně blíže, postupně některé ze seznamu podezřelých škrtá a při hledání viníka se dostává i k manželovi a sobě samotné. Jak poznat vztah, který nelze vzkřísit, a jak naopak ten, za který má cenu bojovat?

Okno s dívkou a ptáčkem

Když devatenáctiletého Reného pošle jeho matka na letní převýchovu k otci, nemůže se mu pomstít víc. Pocit frustrace nezmenšuje ani to, že to znamená strávit prázdniny na úchvatném pobřeží Normandie. Dokud se ovšem neobjeví záhadná anglická dívka Gale, která mu nejdříve totálně zamotá hlavu, a pak jednoho dne… nečekaně zemře.
Po pár letech se René i díky nově objevenému smyslu života v podobě kreslení obrazů přes tragickou událost přece jen dostane. Alespoň do chvíle, kdy se k němu začnou dostávat podivné informace. Jak to vlastně tehdy v domku s oknem, za nímž dívku s ptáčkem pozoroval, bylo? Podaří se mu dopátrat pravdy o smrti milované dívky?

Nesejdeš z cesty

Nechat si předpovědět budoucnost vypadá lákavě. Nahlédnout za hranice toho, co by mělo zůstat utajeno. Dozvědět se, co hezkého život přinese. Co když však věštba nebude příznivá? Vanda si připadá jako dostatečně pragmatická žena a kartářku navštíví bez větších očekávání. Nic z toho, co uslyší, ji přece nemůže ovlivnit. Jenže přesvědčivý a dramatický výklad jí převrátí život naruby. Obavy z prorokovaných bolestivých ztrát mění sebevědomou ženu v ochromenou loutku. Pilíře jejího světa se začínají hroutit jako domeček z karet. Dá se to zastavit a lze změnit trasu svého osudu?

Nemusíš

Můžeš znovu naleštit konferenční stolek, aby si na něj manželovi kamarádi mohli odložit pivo a nohy. Můžeš vychovávat děti v podstatě sama, ignorovat svou vnitřní lvici toužící po řádném soustu vášně, smířit se s tím, že nic nového už nepřijde, a snažit se to nějak doklepat.
Stejně tak můžeš studovat školu jenom proto,
že si to přejí rodiče, i když tvůj vlastní sen mizí v dáli. Snažit se přežít ve světě, kde si na tebe dělají majetnické nároky nejen ti s „diagnózou chlap“, ale překvapivě i někteří další.
Katka a Marie, dvě na první pohled naprosto rozdílné ženy, o tom vědí své. A dost možná obě nakonec dojdou ke stejnému názoru. Nemusíš!

Mortegon - Michal Hrnčíř

A tohle je speciální kategorie! Neřekli jsme vám o ní dopředu, abyste se nepokoušeli vyhrát.

Kdo tedy obdrží knihu Mortegon podepsanou samotným autorem + s pěkným věnováním? Ten, kdo měl v povídce nejdelší odstavec! Ha!