Přání! v edičáku

Nic není nemožné. Takového rčení se chytla autorka Leandra Sold, která napsala knihu Přání!

Poslala mi rukopis k přečtení a vyčkávala při sledování posuvníků na stránce https://www.canc.cz/eroplan/ (dole) na chvíli, kdy se dostanu ke čtení. Prostě klasický scénář pro ty, kdo to zkouší u Cancu.

Musím přiznat, že jsem měla od knihy jiná očekávání – nějaká fantasy pohádka, kde nečekaně vyvolená zachrání svět, najde lásku a ujme se koťátka/ koně/ draka/ whatever. Prostě jsem čekala přeslazenou slátaninu s draky a mečovými souboji. Očekávání jsou svině.

Protože jsem pak čuměla jak péro z gauče!

Pomalý rozjezd na umělecké škole zaváněl young adult dramatem ze střední, ale podle nápovědy z první kapitoly jsem čekala na ona kouzla. Ta se nevyloupla náhlým vstupem hlavní hrdinky do kouzelného světa (jak to bývá v knížkách) nebo nabytím superschopností úrazem/ očarováním/ objevením daru v sobě/ dopplňte si sami, naopak bublaly pod pokličkou a vedly k nim velmi dobře schované nápovědy mezi řádky.

Přechod do světa kouzel pak působil naprosto přirozeně, skoro až parodicky. Pravda, místy jsem se smála nahlas a rušila své právní oddělení od tankové bitvy. Nečekaly na mě žádné poetické až patetické okamžiky, naopak jsem se dobře bavila nad realistickým zobrazením, jak by to asi bylo s obyčejným civilistou v situaci, v jaké se hrdinka ocitla.

Pak nastala jízda. Z textu občas čišil neúprosný mráz, jindy naopak spalující žár. Autorka mě neušetřila ani nečekaných plot twistů a “aha momentů”.

Všech přísad (romantiky, humoru, erotiky, dobrodružství, magie, real life, …) je tam přesně tak akorát. Já být Pohlreich a tohle žranec, olizuju se ještě teď za ušima a ani jeden talíř nepřistane na hlavě pomocného kuchaře.

Když jsme u toho, obálka je vážně famózní a ty dva z obrázku totálně žeru. Jenom budeme muset zmínit varováníčko 15+, abychom nekazili mládež.

Celkově je dílo přesně to, co bych v Cancu chtěla vydávat. Sedlo to jak prdel na nočník. Mohlo mě to trknout, když slogan autorky byl: “Pohádka pro velké holky”.

Vydání jsem naplánovala na listopad 2022 právě kvůli zimní atmosféře. Není to lehké letní čtení, spíš mrazivo-plískanicovo-spalující nářez. Máte se na co těšit! Já už se nemůžu dočkat!

 

Rosana